1. subregionální závod 2016
Ahoj vsem zavodníkům, pár slov o závodu z Lesné. Hodinu před závodem jsme zjistili že nefunguje ohmicky TX koax do největsí antény v 50m – námraza stáhla hardline o několik cm níže a roztrhla spojku. Antení systém jsme zcela odstavili. Rázem byla nálada v týmu OK1DSX, DTC a HGM na bodě mrazu. Závod rozjel Jarda kterému se vůbec nedařilo – na vině byla porucha zdrojové části rozvodu 13V do předzesilovačů. Napěti kolísalo mezi 4V az 11V. Před závodem vše fungovalo. Během prvních dvou hodin opraveno, přepojeno, QSO začala přibývat a začali jsme nějak stíhat ostatní stanice. Jak to dopadlo uvidime, dle předběžných výsledků je špička velmi vyrovnaná… Na kopci se mihli OK1FRI a OK1ES. Děkujeme všem za QSO a o druhém subru NSL!
Martin OK1HGM
Nakonec 2.místo v ČR.
2. subregionální závod 2016
2.Subreginální závod u OL4A. Na Lesné v Krušných horách se za slunečného počasí (v neděli se silným studeným větrem) sešli OK1DTC, OK1HGM, OK1DSX, OK1JKT, OK1FRI, OK1VVT, OK1ES a na kus řeči se stavil i Karel OK1CF a Honza OK1VCO. Kluci si mákli a nainstalovali dvě čtyřčata. Práce se trošku protáhly a začalo se s půlhodinovým zpožděním. Na kopci to tentokrát vypadalo jako v lazaretu, ale přesto bylo znát odhodlání závodit. Velmi bídné podmínky s rychlými úniky /navíc dvě stanice spletrovaly a byly upozorněny/ a hlavně obrovské rušení z jižního směru s5-s9 znemožňovalo až do nedělního dopoledne číst slabší signály z jihu. Technika šlapala spolehlivě a závod zakončen s počtem spojení 719 a průměrem 335km/QSO. ODX YT0B – 860km. Pracováno s: 395x DL, 123x OK, 33x OM, 30x SP, 21x PA, 18x I, 16x 9A, 15x HA, 13x ON, 12x OE, 8x YU, 8x S5, 7x HB, 7x F, 3x SM, 3x OZ, 2x G, 2x YO, a 1x UR. S výsledkem v daných podmínkách spokojenost a díky všem za zavolání.
Josef OK1ES
Nakonec 2.místo v ČR.
3. subregionální závod – PD 2016
Ahoj vsem ctenarum, na Lesne jsme se sesli v patek za nadherneho pocasi v pracovni sestave 1DTC, DSX, HGM a JKT. Po vetsich problemech se podarilo zvednout 4x13el ant mod OK1RI, zapojeni a poprepojovani systemu jsme za opekani burtu nechali na sobotu. V patek dorazil i 1FRI, VCO. V sobotu v 7h opet nadherne pocasi, zapojovani atd. Pak se stalo neco nevidaneho. Stanice OL4A byla HODINU a PUL pred zavodem zcela QRV, vec poslednich par let k nevideni. Pred zavodem jsme se dockali i posily v podobe Jirky OK1RI, ktery jel aktivne naposledy na 2m z Lesne v VHF 2012. Jirka zavod rozjel velmi slibne, QSO pribyvala. Postupem casu zaclo nebyvale rust QRM z fixni ant do vychodniho smeru a dalsi problem se projevil behem par hodin. Ant ve 21m prestala signalizovat kam se toci. O prudke zmene WX asi psat nemusim, v nedeli doslo i na pomerne velike kroupy. Zavod koncil za trvaleho prseni, byli jsme s Jardou DSX radi ze jsme nejak odjeli domu. Podminky si netroufnu hodnotit, spis lehce nad prumer, veliky prinos dodalo nove ctyrce kde jsme dokazali dosmerovavat slabe stanice od YU po HB9. Zavodu se aktivne ucastnili: 1RI, DSX, FRI, HGM, JKT. Predbezne necelych cca 250tis bodu, za OL4A dekuje vsem za QSO Martin.
Martin HGM
2. místo v OK
VHF Contest 2016 – Den rekordů
Sezona pro OL4A skoncila presne ve 2340 UTC u cisla 503. Objevila se zaváda která nebyla k vyřeseni, řesilo se ráno od 9h ráno cca 3h. Čistá kalamita, oprava VN na místě nemožná. Za krásného WX se aktivně závodu účastnili Jirka OK1RI, Jarda DSX, Karel JKT a já. Na kopci byl pochopitelně i Tonda DTC, průbežne i Mirek XWG, Honza VCO a Ivo FRI. Za kolektiv OL4A děkuje všem za spojení Martin.
Martin HGM
UHF contest 2016
První víkend v říjnu nás čekal jeden ze závodů na UHF a SHF pásmech. V pátek před závodem jsme se se sešli na Lesné v sestavě Zdeno OK1DFC, hned za ním jsem dorazil já a po nějaké době dorazil i Pepa OK1ES. Dali jsme se do přípravy pro istalaci antén, já mám trvale anténu na stožáru a tak jsem drobně vypomáhal klukům při tahání parabol nahoru. Pepa si pořádně máknul při odstrojení stožáru pro 13cm, když bylo hotovo tak Zdeno začal montovat parabolu a Pepa si připravil svoje paraboly pro vytažení na stožár. Když měl vše připraveno vytáhli jsme antény nahoru, Pepa si vše propojil a zhruba bylo hotovo. Zdeno také dodělal vše potřebné aby ráno v sobotu šla nahoru parabola pro 13cm. Přípravné práce se už dělali téměř za tmy a tak jsme odjeli dolů na hotel naplnit hladové žaludky. Přitom jsme probrali všechno možné a někdy po desáté jdeme spát protože nás ráno čeká ještě spousta práce.
V sobotu ráno pokračují práce a přípravy pracovišť. Později přijíždí další kluci, Martin OK1HGM, Jarda OK1DSX a pak Tonda OK1DTC. Nastal čas pro sundání některých antén pro 2m pásmo. Nakonec dorazili Ivo OK1FRI a Vašek OK1VVT, ti opravují, připravují počítačovou síť a vše kolem PC. No a před závodem je vše hotovo a tak můžeme začít s úderem 14:00 utc. Zdeno je na 13cm, Pepa má 9cm a 6cm, a já na 3cm vše pod značkou OL4A z JO60rn. Závod proběhl relativně v klidu, občas zapršelo, před koncem a po závodě při balení samozřejmě začalo pršet vydatně.
Zde jsou surové výsledky podle pásem:
Band QSO cca bodů ø/QSO km ODX km 13cm - 63 18200 295 790 F5KMB/p 9cm - 41 10300 250 671 HA8V 6cm - 28 6300 226 571 SM7ECM 3cm - 68 17400 256 790 F5KMB/p
Příspěvek OK1JKT:
Na 3cm pásmu začínám pomalu rozjíždět závod, ale spojení přibývají pomalu. A podmínky také nejsou nic moc. Ale během závodu přece jen se dělaji tropo condx ale velice nestabilní. Dočkali jsme se i rainscatteru, sice většina mraků není vysoko, ale procházejí stanice i z větších vzdáleností. Jen jediný RS byl klasický z jihozápadu, bohužel v tuto dobu z tohoto směru byla malá aktivita. Pomocník ve formě chatu je sice dobrá věc ale i někdy k zlosti, napíšete několikrát jedné stanici ale ta za celý závod neodpoví. Bohužel je tu ještě velký problém, jakmile točím anténu do OK teměř z každého směru mám příšerné rušení které znemožnuje poslech slabých stanic. Jakmile směruji mimo OK je po problémech. Přesto se daří pár spojení i přes toto šílené rušení. 27 QSO delších než 300km a pracováno 24 x DL, 23 x OK, 9 x OM, 3 x OE, 3 x SP, 2 x S5, 2 x HA, 1 x F, 1 x 9A. Před koncem závodu se podařilo udělat poslední 68. spojení s F5KMB/p JN19gk 790km (tropo s QSB) i přes silné úniky.
73! Karel – OK1JKT
Zde je příspěvek od Zdenka OK1DFC:
Moje účast v UHF kontestu 2016.
Po dlouhé době se mi podařilo dokončit WAS provozem EME v pásmu 432 MHz a tak jsem se nechal vyhecovat a vyjel také v tropo kontestu. Již ani nevím, kdy jsem na Lesné v JO60RN jel poslední závod. Jelikož se poslední roky věnuji převážně provozu EME, dokončil jsem nějaké doplňky a úpravy které bylo potřeba otestovat v řádném provoze. Rozhodnul jsem se tedy vzít celou EME výbavu pro pásmo 13cm na Lesnou a zkusit jak to půjde v závodě. Nejprve jsem vlastně celý pátek, za vydatného přispění Pepy OK1ES a Karla OK1JKT, repasoval stožár a věci kolem instalace antén potřebných. Na přiložených obrázcích je vidět, že několik let nepoužívání zanechalo svou stopu. Na jiném obrázku je pak vidět použité zařízení na vrcholu stožáru. V pátek jsme tedy vše nepotřebné ze stožáru odstrojili a vyčistili, já jsem svařil nový rám pro elektrický rumpál ke zvedání vozíku s anténou a šli jsme večer na pivo a horkou polévku do místního horského hotelu Lesná.
V sobotu ráno jsme hned po snídani sestavili anténu a zařízení. Jelikož jsem měl vše již otestováno, nebyl žádný zásadní problém se zprovozněním a také jsme mohli na chvíli pokecat se zbytkem kolektivu, který přijel sundat na zimu antény z pracoviště pro 144 MHz. Martin OK1HGM, Jarda OK1DSX a Tonda OK1DTC pracovali pilně a odpoledne byly antény uklizeny. Tonda potom ještě zůstal a chvíli pracoval na 432 MHz jen s „bosou nohou“ a jednou 8el. Yagi. Mezitím rovněž dorazil Ivo OK1FRI a Vašek OK1VVT, kteří rukou společnou zprovoznili optickou síť a počítače na mikrovlnných pracovištích. Bylo to všechno provedeno na čas a tak jsme mohli nerušeně v 14:00 UTC začít závodit v pásmech 13 – 9 – 6 a 3cm.
Jelikož jsem opravdu dlouho na tropo nezávodil, zjistil jsem několik zásadních změn proti dřívějším kontextovým zvyklostem v pásmu 13cm. Snad je to na dolních pásmech ještě jinak, ale to jsem neměl možnost vyzkoušet.
1. – na pásmu se až na několik výjimek nevolá výzva, ale díky chatu ON4KST se jen navazují dohodnutá QSO. Takže jestliže nechatuješ, jako když nejsi, nikdo o Tobě prostě neví. Je to mor a dost to závodění degraduje, ale takhle to lidi chtějí, tak to mají. I když osobně si myslí, že takový maglajz jaký na tom chatu během kontestu je, je děs a hrůza. Než napíšeš zprávu stránka se Ti 10x změní a na tvoji zprávu někomu dostaneš odpověď tak z 30%.
2. – velmi se ujalo na centimetrech využívání spojení odrazem od letadel, to mi přineslo několik velmi pěkných DXů, ale opět musíš být na ON4KST a sledovat paralelně na Air scoutu kde jaké letadlo lítá a to znamená, že prostě na volání výzvy již nezbývá čas.
3. – jelikož jsme na 70 a 23cm nejeli závod, chybělo citelně dohazování spojení z nižších pásem. Na to jsem zvyklý z minula, ale nemohl jsem si ověřit, jak to dnes funguje. Dohazování ze 13cm na 9 – 6 a 3cm a obráceně šlo normálně.
Celkově musím říct, že přesto že již nevydržím v noci nespat a od nějaké půlnoci do 8. hodiny ráno jsem nezávodil, bylo to pěkné pozávodění. Překvapilo mě několik pěkných DXů, jako například SM7ECM nebo F5KMB/p, dále tři italské stanice a pěkné QSO s HG8V a 9A2SB. Teď z hlavy nevím kolik spojení to bylo, 64, nebo 65 a okolo 19.000 bodů. Deníky má na zpracování Pepa OK1ES a tak se to snad někde brzy objeví. Na konec poděkování všem za pěkné spojení a snad někdy příště zase na slyšenou.
Počasí pátek, sobota do večera slušně, potom již jen krušnohorské drama se závěrečným pádem rybníku včetně stavidla za naše krky při balení, to je již ale v našem QTH taková tradice, která nepřekvapí.
73! Zdeněk OK1DFC
A nakonec příspěvek za 6+9cm od OK1ES:
Ahoj všem, něco k pásmu 6 a 9cm.
UHF 2016 u OL4A. Pro pásma 6 a 9cm použity optimalizované ozařovače s parabolama 120 cm, za což patří Zdeňkovi OK1DFC upřímný dík. Jinak setup zůstal stejný. Na 9cm nebyla parabola dobře srovnaná ve vertikální rovině a potom přes vítr už to nebylo možné dodělat. Přesto bylo slyšet do té doby neslyšitelné. Po několika hodinách se zde objevil problém s vypáleným napájecím konektorem na 9cm a tak jsem musel na stožár ještě několikrát i v noci. Počasí na Lesné: V sobotu přechod okluzní fronty s občasnou přeháňkou a vytrvalý déšt se objevil až před koncem závodu. Podmínkám na MW to rozhodně nepomohlo. Přesto se na 9cm povedl super výsledek. 41QSO a 10257 bodů jsou novými národními rekordy a uvidíme jak dopadneme v evropském hodnocení. ODX HA6V. Na 6cm se bohužel už tolik nedařilo a zde jen 28QSO s 6332 body a ODXem SM7ECM. Tady je ještě rezerva a hlavně jižní směr je asi rušen internetem. Rozhodně ale i zde jeden z nejlepších výsledků odsud. Většina spojení v pásmech nad 23cm je vlastně jen otázkou trpělivosti v chatování a štěstí, že Vám některé stanice i odpoví a potom dokážou správně směrovat. Díky všem za spojení.
Josef OK1ES
13cm 1. místo – 9cm 1. místo – 6cm 2. místo – 3cm 1. místo v OK
A1 contest 2016
Reportáž z nepovedeného závodu OL4A na Lesné je na BLOGu.
Závod nakonec odjel závod Jarda OK1DSX JO60RN . RAW score 204 QSO – 59935 bodů.
Karel – OK1JKT