VHF 2011

1. subregional 2011

Ostrý mrazivý vítr do hor poslal jen hrstku odvážných. Jarda OK1DSX jel 2m kategorii single a trefil pěkné tropo na západ. Karel OK1JKT rozdal rovněž několik bodů na 3cm pod svojí značkou a Josef OK1ES v tom nečase postavil provizorně 9cm a jako OL4A zavolal koho uslyšel – celkem 14QSO. Nefungoval internet.

Josef OK1ES

5.místo v OK v pásmu 9cm


2. subregional 2011

Pár slov o 2.subr za OL4A. Na kopci jsme se sešli opět v komorní sestavě podobně u 1.subru a tak jsme strategický záměr o dobré umístění zaměnili za rozdávání bodů. Na Krušné hory zcela nezvykle pěkné počasí, sluníčko po oba dny a na obzoru zajímavá inverze, ale trochu očekávané tropo na vyšších pásmech se nakonec nekonalo. Věnoval jsem se jen 6 + 9cm. Na 9cm byly hlavně v neděli dopoledne patrné zlepšené condy, ale s velkými úniky a tak 3nedokončené QSO kolem 500km mrzí (S59P, OZ2LD, DL3YCW). Naopak PA6NL se stabilním signálem rozhodně potěšil. Celkem tedy standart 25QSO – na 2.subr je to dost dobrý výsledek a vypadá to, že jsme konkurenci docela utekli. Na 6cm jsem instaloval starý xvrt, co ležel 10let na půdě /původní po minuloroční koupeli se stále léčí/ a tak se omezil jen na local QSO a nezkoušel ani DXy. Tady 17QSO a protože tady mám VFku na 144MHz zavolalo zde i několik stanic ze 2metrů. Celkově ze závodu dobrý pocit. Díky za body. Ostatní bandy nevyužity – 2m jel ve velkém stylu Jarda OK1DSX a podle nasazení a počtu QSO by mu rozhodně slušelo přední umístění na bedně  i v EU. V OK nakonec skončil těsně druhý. Na 3cm rozdal pár bodíků Karel OK1JKT. Já ještě provizorně rozdal několik bodů na 23cm na provizorní ant. s 1W.

Josef OK1ES.

1.místo v OK v pásmu 9cm
5.místo v OK v pásmu 6cm


MW contest 2011

MW u OL4A. Na kopci jsme se sešli opět v komorní sestavě, ve dvou – podobně jako před měsícem. V sobotu tady byl ještě Vašek OK1TT a úspěšně dal dohromady čtyřče na 70cm poničené zimou.  Na Krušné hory opět zcela nezvykle pěkné počasí, sluníčko po oba dny a bouřky se valily okolo nás, takže RS na 3cm byl prakticky stále – tady rozdával body Karel OK1JKT cca hodinku fungoval RS i na 6cm, ale tam byly pouze OK stanice – jen na okamžik se tam objevil S51ZO, kterého jsem udělal RS asi jen já. Věnoval jsem se jen 6 + 9cm. Na 9cm nebyly žádné zlepšené condy, a s velkými úniky a se dolovaly DX stanice. Nakonec tady ale super výsledek 36QSO to je překonání jak klubového, tak i OK rekordu viz (http://www.ok2kkw.com/contest_rekord.htm#rekordy%20na%20pocet%20qso) .  Hodně zde potěšil ODX SM7ECM první SM na 9cm z Lesné – 571km + další 4QSO kolem 500km a další neuvěřitelná výtěžnost, kdy podle na MW chatu přihlášených stanic jsem neudělal pouze 5stanic. Z toho 3OK stanice kdy nám to neumožnily terénní překážky mezi našimi QTH/.   Na 6cm opět použil starý xvrt byl jsem po operaci ruky a tak manuální práce na stožáru nešly dělat,  a tak tady jen 24QSO převážně do 300km. Měl jsem sebou i QRP zařízení pro 23cm na domluvu pro MW, kde jsem rozdal 32QSO na provizorní anténu. Bohužel je stále čím více patrné, že 6 i 9cm nejsou ty pravé závodní bandy a je čím dál obtížnější přesvědčovat stanice, aby tyto pásma vůbec zapnuli. Na výzvu dělávám tak 1-2 QSO, dohozené z ostatních pásem bych odhadnul na 5QSO, zbytek je o spíše o individuálním kontaktu před závodem, popř. domluvou na MW chatu a hlavně neustálé sledování pásma.

Josef OK1ES.

1.místo v OK v pásmu 9cm
4.místo v OK v pásmu 6cm
19.místo v OK v pásmu 23cm


3. subregional – PD 2011

Na tento PD asi budu dlouho vzpomínat, protože tak bídné počasí jsem v červenci na Lesné ještě nazažil. Od soboty vodorovný déš´t s velkými poryvy větru síly vichřice a 4st. –  to byla docela kosa a tak se topilo. Vzdali jsem snahu o výsledek a rozdali jen několik propagačních QSO na 9 a 6cm a nejvíce se věnovali 2m pásmu i s provizorníma anténama. Potěšilo po dlouhé době nové pásmo 24GHz – hlavně díky Vaškovi OK1VVT, ale díky počasí jen  6 okolních stanic. Věnoval jsem se převážně 2m bandu, kde i s několika málo anténama  se dařilo držet krok s konkurencí. Na kopci se sešli Karel OK1JKT, Tonda OK1DTC, Jarda OK1DSX, Martin OK1HGM, Vašek OK1VVT a Josef OK1ES. V sobotu se tu ještě krátce mihnul  Ivoš OK1FRI a  Honza OK1VCO. Karel OK1JKT se dovolal na UA2F na 3cm – nová země  – Congrast. Celkově ale raději zapomenout.
Josef OK1ES

3.místo v OK v pásmu 2m


VHF závod 2011

Letošní VHF contest byl pro OL4A v JO60RN přehlídkou QRM. Začátek závodu počal úmyslným rušením nějakého ,,příznivce,, který vydržel cca 1,5hodiny po přechodu na příjem klíčovat FM nosnou +30dB na všechny ant., které jsme měli v provozu. Poté pokračovalo klasické spletrování asi nejvíce SN7L  a samozřejmě DL6JUN za rohem od nás – další jsme nezkoumali no a v neděli nad ránem se objevil od JZ elektrický déšť a tak mít sluchátka na uších bylo tentokrát za trest. Přes drobnější technické problémy sluchátka a budič se závodilo celkem pohodově, protože jsme neměli žádný konkrétní výsledkový cíl a tak 909QSO nakonec předčilo očekávání. Také průměr na QSO kolem 370km je pro nás povzbudivý. V provozu ,,jen,, 4 samostatné jednoduché ant. a fixní čtyřče do OK2 které díky obrovskému dlouhodobému QRM od místního TV vysílače po spuštění digitálního vysílání těžko použitelné. Přes mírně zvednuté conds se vůbec  nedařily v minulosti standartní delší QSO do G a LA a tak jediný TK1E zůstal s 958km – nejdelším QSO v tomto závodě. Na kopci jsme se sešli v téměř kompletní sestavě OK1DTC, OK1HGM, OK1JKT, OK1ES, OK1DSX, na část i OK1VCO, OK1VVT a OK1FRI, pouze OK1RI nás snad přechodně opustil a vydal se k OM6A a Zdeněk OK1DFC si to okusil v single od rodinného krbu. Takže zbyl čas i na přípravu dřeva na zimu, opékání buřtů  a kocháním se nádherného letního počasí. Karel OK1JKT slavil 100 právě dosažených velkých čtverců na 3cm. Díky všem za zavolání a trpělivost. V závodě se nám povedla rekordní chybovost – přes 11procent!!! Je vidět, že když na nás Jirka pořádně nedohlíží,tak vlčíme, hi.

Josef OK1ES

3.místo v OK v pásmu 2m – 8.místo v EU


UHF contest 2011

Letošní UHF contest 2011 na Lesné v Krušných horách v 922m ASL. Závod v nádherném letním počasí jsme pojali opět rekreačně a tak jedno z pásem, kde jsme letos nejeli bylo 70cm a tak se soustředili sem. Vašek OK1VVT na poslední chvíli dokompletoval pracoviště a zahájil závod. Ovšem po dvou hodinách, kdy nám konkurence utíkala o více jak 50QSO jsme usoudili, že to u nás nějak nefunguje. Závadu jsem našli až na konci závodu v koaxu k osmerči a ještě musíme podrobit ant. soustavu důkladnějšímu měření, a tak jsme jen konstatovali , že to jinde asi chodilo lépe. Oproti 2m tady žádné QRM a tak se dalo pracovat bez nervů. Tak trochu očekávané podzimní condy se u nás prakticky neprojevily a byly asi dosažitelné pro výše položené stanice. Na 70cm tedy 505 QSO s průměrem kolem 300 QSO/km a ODX YT2F 876km. S tímto rozhodně na přední umístění nepomýšlíme. Mimo 70cm jsme rozdali pár bodíků na 6, 9 a 1,5cm. Na 3cm rozdal bodíky Karel OK1JKT a tak nějak letošní VKV sezóna u nás asi skončila. Zajímavý byl poznatek, že severské majáky, které jindy neslyšíme občas u nás v době závodu slabě hrály, ale skedy se stanicemi, které jsou v okolí majáků nevyšly ani jeden. V závodě jsme se sešli v sestavě OK1DTC, OK1DSX, OK1HGM, OK1JKT, OK1FRI, OK1VVT a OK1ES. Díky všem za zavolání a úspěšný příští závodní rok přeje za OL4A . Samozřejmě ještě je před námi listopadový A1 contest, ale to už možná bude u nás určitě sníh.

Josef OK1ES

6.místo v OK v pásmu 70cm


A1 – Marconi Contest 2011

A1 contest z Krušných hor v podání OL4A. Počasí v sobotu hustá mlha, kdy jsem neviděl na špičku boty, až v neděli kolem desáté prudký vítr mlhu poslal do DL a poté krásné sluníčko až do konce závodu. Možná inverze se na podmínkách u nás vůbec neprojevila a podmínky běžný standart. Těžce vydřený ODX LA0BY a průměr příjemných cca 350km/QSO při 515QSO v logu není nic moc a na bednu to stačit asi nebude. A1 contest většinou dává větší šance na lepší umístění stanicím dále na východ. Poprvé jsme použili na vstupu RX úzkopásmový filtr a zamezili tak intermodulačním produktům ze zdejšího TV vysílače a bylo to opravdu znát. Rušení v mezích normy a tak jediné trošku zlobivější signály jsem zaznamenal jen od nedalekých OK2A z klínovce a OK1AJY z podkrkonoší. Ale bylo to snesitelné a dalo se to odsměrovat. V sobotu večer se objevila v technice nějaká zrada – bez varování přestalo zařízení poslouchat i  vysílat. Rozborka a sborka nepomohla a nenašla se žádná závada, tak Tonda bouchnul pěstí do stolu a ono se to rozběhlo. Toto se opakovalo mnohokrát v průběhu závodu, ale vždy se to stejně podařilo stejně ,,opravit,,. Dalším problémem byla tentokrát nová verze deníku VUSC, kdy se deník několikrát ,,kousnul,, a musel se restartovat. Závodu se za OL4A u klíče vystřídali OK1DTC, OK1HGM, OK1DSX, OK1JKT a OK1ES. Na kopci se ještě mihli OK1VCO, který přivezl a zapojil zmiňovaný filtr a opravený předzesilovač, dále OK1VVT a OK1FRI. Díky všem za zavolání.

Josef OK1ES

5.místo v OK