VHF 2010

A1 – Marconi Contest 2010

Tak se nám přiblížil rok ke svému konci a měli jsme tu další Marconi Memorial Contest . V sobotu jsme se sešli na Lesné ve složení Tonda OK1DTC , Jarda OK1DSX , Martin OK1HGM a Karel OK1JKT . Ještě se několik členů před závodem a během závodu přijelo podívat na Lesnou . Počasí nestálo za nic , vítr a déšť nás provázel po celý víkend a v neděli okolo poledních hodin se ochladilo a s deštěm přišel i sníh .V závodě jsme použili několik antén , které ještě nebyly demontovány . Až na několik drobných problémů vše fungovalo a tak jsme mohli závod začít .Nakonec jsme udělali asi 530 spojení při průměru 337 km na QSO . ODX byl LY2WR (KO24fo)- 868 km .Po skončení závodu postupně jeden po druhém balíme a mizíme domů.

Karel OK1JKT

Celkově 3. místo mezi OK stanicemi a 6.místo v EU.


UHF Contest 2010

Ahoj UHF byl letos u OL4A ve znamení skromné účasti jen na 70cm, 9cm a pár QSO na 3cm. Můj pohled na tzv. středobandy OL4A 6+9cm. Bohužel po příjezdu do Krušných hor jsem zjistil, že voda tady teče i vzhůru a vykoupaný XVRT na 6cm, který jsem tam nechal od posledního závodu se nepodařilo zprovoznit Stejně jsem popravil i v začátku roku 9cm, které jsem přinesl opravené a mám nad čím přes zimu přemýšlet. Po celou dobu závodu těžká nacucaná mlha dávala tušit, že MW nebudou odsud asi extra fungovat. Přesto se na 9cm povedl podle mne velmi solidní výsledek a 32QSO s průměrem kolem 170Km/QSO je zatím z Lesné nejlepší výsledek v historii. Překvapil poměrně velký počet DL stanic, které jsem odsud nikdy nedělal i když jsou DL stanice nedaleko, nevěnují tomuto pásmu moc pozornosti a ještě jsem viděl rezervy, kdy jsem slyšel několik dalších stanic s většími výkony, ale nedovolal se. Díky všem za body a GL v další MW sezoně.

Josef OK1ES

UHF 2010 – 70cm

Ahoj všem, jak už předeslal Pepa OK1ES na letošní UHF contest dorazila na Lesnou jen hrstka skalních příznivců vyšších pásem. I když na víkend meteorologové slibovali „solidní“ počasí, tak se bohužel alespoň v Krušných horách nekonalo. Předzávodní přípravy na vybudování dalšího anténního systému na 70cm skončily nedostatkem rukou a tak se celý závod odjel v podstatě s o maličko horší sestavou než před rokem. Výsledek byl také o poznání horší než před rokem a celkem se podařilo navázat 526 spojení. Díky všem co nás zavolali a těším se na slyšenou v následující závodní sezóně.

Vašek OK1VVT

2.místo v OK v pásmu 70cm
1.místo v OK v pásmu 9cm


VHF Contest 2010

OL4A na 2m. Budu se opakovat z PD – rušení opět strašidelné. Slyšeli ale nedodělali jsme snad 250 stanic. Přes noc to bylo trošku lepší, ale…. Kromě úplně blízkých stanic opět s náskokem vítězí SN7L jejich signál je prostě obludnost. Tentokrát i DL0GTH měli velmi špatný signál (+ – skoro 50 kHz), ale slyšeli jsme, že je kritizovali i jiné stanice z DL a tak věřím, že do příště to bude již v pořádku, u nich na rozdíl od dříve jmenovaných je to vyjímka – no nic – podělá se něco každému, ale prostě posledních 100 kHz bylo ve směru na západ z JO60 nepoužitelné. Zdá se, že vítězné QTH je dnes nikoliv to, které je geograficky výhodné pro spojení, ale to, přes které nesměrují rušiči. Lesná to opravdu není. Do ní směřují po většinu doby všichni. Celkem tedy 880 QSO a pouhých 320 tis. bodů. Jsme „dobří“ již 3-tí rok v řadě se nám daří každý následující rok překonávat směrem dolů nejhorší výsledek uplynulého desetiletí ! Předpokládám, že se postupem doby dopracujeme ještě k „lepším“ výsledkům. Rozhodli jsme se, že příští rok anténní farmu neobnovíme do letošní (o minulé nemluvě) podoby a postavíme maximálně 3 antény….a pojedeme to v „poklidu“ – t.j. bez Evropských ambicí. Na závěr je nutno pogratulovat hochům z OK2M k vítězství – přes jejich QTH žádný z rušičů nesměroval (myslím pořád – navíc byli daleko) a oni sami do rušičů směrovali minimálně, protože v azimutech 30 respektive 60 stupňů z OK moc stanic nenajdeme. Díky za QSO a naslyšenou příště.

Jirka OK1RI

2.místo v OK v pásmu 2m a 8.místo v EU


3. subregional – PD 2010

Nádherný víkend na rozdíl od jiných polňáků a tak pohled OL4A . Někteří členové klubu OK1KIM už od čtvrtka byli na Lesné dodělávat antény pro dva metry . Protože mám doma na prázdniny vnoučky, tak jsem mohl vyrazit na Lesnou v pátek navečer . V sobotu se dokončují poslední antény , počítače a další drobnosti . Na konec jsme závod odjeli na pásmech 2m , 70cm , 23cm , 6cm a 3cm . 24 GHz také, ale bohužel nešel ven žádný výkon . Jen se zmíním o 3cm pásmu , ostatní ta svá okomentuji jistě sami . Před závodem jsem si udělal z internetu obrázek jak to bude s RS podmínkami a tropo . Ještě před závodem jsem vyslechl na pásmu několik nářků jak je horko a hezky , že nebudou žádné podmínky , že bude málo spojení atd . To mne velice pobavilo a myslím si , že nakonec kdo vyjel s mikrovlnami byl spokojený .V neděli na Lesné proběhl závod Evropského poháru v koloběhu a také nás navštívil Zdeněk OK1AR s rodinou .Tak nakonec hrubá data na 10 GHz : 86 spojení která dala něco přes 29000 bodů o průměru 340 km / QSO a ODX G3LQR JO02QF 858 km .

Karel OK1JKT

PD 2010 – OL4A na 2m. Krásné počasí, velmi slušné podmínky na sever, běžné jinam. I nějaké antény se nám podařilo dostat do vzduchu – stav v půlce dubna byl pořad 0 – teď tedy celkem 403 el.(já vím měli jsme už víc, ale…) v 7-mi systémech. Tedy předpoklad pro nadstandardní výsledek, který se však nedostavil a myslím, že hodnota výsledků většiny OK stanic bude omezena hrůzou, kterou již několikátý rok po sobě produkovali SN7L. Tentokrát to bylo opravdu špatné – prakticky na úrovni toho co produkovali OK1KFH o VHF 2009. Rozdíl je v tom, že OK1KFH svůj problém vyřešili, SN7L se to již nejméně 6 let neřeší – pokud se to mění tak k horšímu. Je ve mě totální přesvědčení, že nás tím připravili minimálně o oněch 65 QSO přes 1000-ku. O ekvivalentní číslo určitě připravili i ostatní – a pozor to jsme od nich nezanedbatelných 155 km !!!! Celkem tedy 936 QSO, 112 LOC s průměrem 369km. Podařilo se skvělých 17 SM !! Naopak pouze 33 SP je méně než obvykle – dělali jsme prakticky vše co děláme v SP z regionů SP1,2 a 3 z východu to prostě přes SN7L neprošlo, vnímali jsme občas, že volají, ale…. Potěšilo i 217 OK – to je snad nejvíc, co kdy – každý bod platí dík. Jirka OK1RI.
PD 2010 OL4A 6cm. Jel jsem pásmo 6cm jako OL4A /9cm bohužel stále mimo provoz a byl jsem moc rád, že se konečně mráčky slitovaly a povedlo se několik unikátních QSO via RCS i na tomto pásmu. celkem 5QSO RSC z toho 3 new one – S5, HA, OZ. Dohromady tedy 29QSO a překonán klubový rekord možná i v OK, pokud to někdo sleduje. Díky všem za body.

Josef OK1ES

1.místo v OK v pásmu 2m
6.místo v OK v pásmu 70cm
12.místo v OK v pásmu 23cm
2.místo v OK v pásmu 6cm
1.místo v OK v pásmu 3cm


CQWW VHF Contest 2010

Call: OK1KIM
Operator(s): OK1DO OK1DTC OK1ES OK1HGM OK1JKT OK1RI
Station: OK1KIM/OL4A
Class: Hilltopper HP
QTH: Lesna
Operating Time (hrs): 15
Summary:
Band QSOs Mults
6m: 103 61
2m: 276 73
Total: 379 134 Total Score = 87,770

Comments:

We were looking to this year with anticipation – The TV TX is OFF 6m looked promising. The 2m antenna farm was in decent shape – not best ever but respectable 402 elements (6×22+4×19+4×14+4×10+6×8+2×19-in 50m above ground+1×13). But once more the gods of propagation were not nice to us and we are EXTREMELY successful in progressing in our WORST ever score trend – will it stop next year ? It looks like we will finish next year with 50 QSOs only. We gave up Meteors this year on both bands. There was practically no contest operation on 2m outside of Czech activity contest which was this year also worst ever in JULY – only 179 QSOs but still gave us 65% QSOs. In Sunday 1300Z after calling CQ 90 minutes without any success we gave up and closed 2m down. There was this year some competition, UR7D was trying hard and also some OKs after our years of success gave it a try too. We were monitoring OK1KFB and in the last 1 hour they made 2 QSOs – we had both stations in the log – really no activity on the band and flat propagation.

6m started nice with ES to LY, YL for a few minutes but lousy in sunday, in the afternoon it looked like we will finish with only about 60 QSOs but finally some very short openings came and a few stations were in the LOG but for instance not a SINGLE ,F,PA,ON,OZ,SM,LA….To sum it up – I doubt it will be enough this year for the top spot…..Thanks for a QSOs and see you next time,73 !

1.place in OK

Jiri OK1RI


MW Contest 2010

OL4A – Letošní MW závod skutečně nadchnul počasím. Slunečno s vysokými teplotami pro MW ale tato konstalace není terno. Na kopci probíhal velkolepý den dětí a tak jsem neodolal se vmísit mezi omladinu – byl jsem ale bohužel ihned odhalen a vrátil se zpět do kutlochu odkud závodím. Teprve na kopci jsem zjistil, že předchozí bouřka popravila XVRT na 9cm a tak jsem jen komorně rozdal body na 6cm a tím závod předčasně ukončil. Žádné lepší condy jsem nazaznamenal a pokusy o tropo QSO neúspěšné. v logu 22 standartních QSO. GL

Josef OK1ES

MW 2010 contest na 3cm ve znamení nádherného počasí jsem odjel pod svou značkou . Celkem 55 QSO a potěšil jeden nový čtverec KN08 .

Karel OK1JKT


2. Subregional 2010

Za OK1KIM na 3cm . Počasí u nás velice příjemné , jen pár kapek . Předpověď pro závod byla velice dobrá rain-scattery v sobotu šly dolů k jihu jen jsem nedělal žádné stanice z Itálie . V neděli k odpoledni pěkné scattery na západ . Tak zatím předběžně :57 QSO-14814 bodů průměr 259/QSO odx 557 km PI4GN JO33II. Protože po zimě je pořád co dělat, tak jsme v pátek začali opravovat antény pro 2m pásmo . Pepa instaloval pásma 6cm a 9cm , Vašek 70cm . Na 2m kluci nejeli celý závod.

Karel OK1JKT

2SUBR 2010 OK1KIM na 6 a 9cm. Po vylepšení parabol a ozařovačů se tyto bandy jeví hned v jiném světle. Potěšil nárůst OK stanic na těchto bandech, naopak mnoho stabilních DL stanic tyto pásma tentokrát neměly. Testy RS na 6cm tentokrát neúspěšné. Potěšilo pravděpodobně první tropo QSO OK/OZ na 9cm v neděli ráno. Na 6cm zalogováno 25QSO a na 9cm 23QSO. Díky všem za body.

Josef OK1ES

2SUBR 2010 – OK1KIM na 2m. Účast jenom symbolická, necelé 4 hodiny v neděli dopoledne s pouhými 100W (!!!) a 6x22el – jednou anténou, překvapivě to i na CQ vcelku šlo a co jsem volal SP jsem se snadno dovolal, různě jsem poslouchal po bandu, volal stanice…. telegrafoval, vysílání jen pro zábavu – ne na výsledek. Celkem pouhých 180 QSO (no za 3,5 hodiny a 100W to zase neni tak špatné). Takže na slyšenou už snad s lepší výbavou o PD.

Jirka OK1RI

30.místo v OK v pásmu 2m
1.místo v OK v pásmu 9cm
1.místo v OK v pásmu 6cm
1.místo v OK v pásmu 3cm