VHF 2014

1. subregionální závod 2014

Od OL4A z Krušných hor. Po delší době nám počasí umožnilo vyjet v letošním prvním VKV závodě. Počasí typicky krušnohorské – hustá namrzající mlha po oba dny. Rozhodli jsme se zprovoznit pásmo 2m a nainstalovat 4 nezávislé antény. Akce se sice zdařila těsně před začátkem závodu , ale až hodinu po začátku závodu jsme vše  propojili a zjistili, že dvě antény neposlouchají. To ale byl jen začátek technických problémů. Vyjeli jsme tedy opožděně a spojení pomalu přibývala. Podmínky se nezdály nějaké vylepšené a vysloveně na jih se těžce dolovaly stanice YU nebo I. Nad ránem při 426 spojení se ale zhroutil počítač a my přišli  o data ze závodu a bylo po nadějích.   Akce se zúčastnili – Tonda OK1DTC, Martin OK1HGM, Karel OK1JKT, Jarda OK1DSX, Vašek OK1VVT a Josef OK1ES.  Po závodě jsme obdrželi zvukovou nahrávku našeho signálu u PA3GEG s gratulací. To potěší.

Josef  .

4. místo v OK


Velikonoční závod 2014

Byli jsme s Jardou OK1DSX na Lesné a Jarda obětavě vyměnil všechny pocínované krabičky na stožárech a testovali jsme ve velikonočním závodě jestli to bude na RX cestě nějak znát. Podle mého názoru teď antény fungují na poslech dobře /to vypadávání některých RX ant se už asi neprojevuje/. Co se týká samotného závodu. Střídali jsme se s Jardou a nějaké velké pile-upy nebyly a tak 236QSO v logu při průměru 300km/QSO je asi maximum.  Málo bylo stanic ze západu a překvapily silné signály z YU, kterých se dělalo asi 7 + jeden YO. Nedařily se spoty přes chat /většina stanic nereagovala/ a i tak si myslím spokojenost. OK1KIM byla tedy po nějaké době opět v éteru. Taky se mi zdálo nějaké větší rušení ve směru od JZ, což mohli produkovat nečím u Hotelu, kde probíhaly oslavy velikonoc a bylo tam přecpáno všelijakými atrakcemi. Na závěr nás navštívil ještě na skok Karel OK1JKT. Tolik z víkendu.

Josef OK1ES

2. místo v OK


2. subregionální závod 2014

OL4A v JO60RN. Sobotní ráno uvítalo tradiční krušnohorskou ,,dekou,, tentokrát navíc spojenou s pořádnou námrazou. Po celý víkend silný nárazový vítr. Ranní teplota -1°C  a vysoká oblačnost také nebylo pro závodění ideální –  přesto jsme se zde sešli v nebývalé silné sestavě OK1JKT, OK1ES, OK1HGM, OK1DSX, OK1VVT, OK1VCO, OK1XWG a OK1FRI -(i když někteří jen na skok). Podařilo se nám téměř po roce odstranit většinu závad na 2m pracovišti a tak jsme mohli začít závodit. Použili jsme 4 jednoduché antény do různých směrů od 19el do 7el yagi v různých výškách. Rušení v obvyklé normě, podmínky z našeho pohledu bídné. Špatně chodil jih, vůbec nebyly tradiční DXy ze severu a také na západ se špatně dolovaly jindy dělatelné stanice. Pokusy do Anglie /kde se ale 1 a 2.subry na 2m nejezdí/  neúspěšné a tak ODxem byl nakonec YO2YA/p ze zajímavého čtverce KN16 a na vzdálenost 855 km. Zajímavosti pro nás byl poslech některých Dx signálů z RX výstupu, kde nebyla instalovaná žádná anténa. Daly se zde číst některé stanice, které nebyly slyšet na žádnou z použitých antén a bez rušení. Zřejmě nějaké záhrobní echo, protože vysíláme z bývalé márnice,hi. Závod jsme zakončili se 755 QSO a průměrem 314km. Zhruba po roce opět vydařený závod na 2m. Provizorně jsme instalovali i 24GHz, kde se v dešti, větru  a bez podpory jiného pásma podařilo celkem 7 QSO.  Díky všem za zavolání.

Josef OK1ES.
3.místo v OK na 2m
2.místo v OK na 1,5cm


Mikrovlný  závod 2014

MW 2014 na Lesné v Krušných horách. Nezvykle příznivé počasí s vysokými teplotami na kopec přilákalo mnoho turistů, protože zde probíhal i den dětí s mnohými atrakcemi. Bohužel se radioamatérského dění účastnil pouze OK1ES a OK1JKT. Zprovoznily se 3 pásma /6+9+1,5cm a 23cm na domluvu/ ale nějak nebyla nálada na závodění a tak se jen rozdaly body a zbytek času se věnoval údržbě. Přes velmi suchý vzduch to  nakonec ani nijak zvlášť nechodilo. S pomocí Karla se podařilo vybalancovat rotátor a tak se minimalizovala odchylka ve směru od protistanic. Ke konci závodu nás mile překvapili návštěvou Karel OK1CF a potom i  Láďa OK1DIX s Majkou OK1DYX.
3.místo v OK shodně na 6 + 9 + 1,5cm.


VHF Contest 2014

VHF contest 2014 v Krušných horách u OL4A.  Tento závod vlastně ani nebyl v plánu, protože většina aktivních členů měla jiné povinnosti, ale v pátek večer jsme se /OK1ES + OK1VVT/ rozhodli, že to nějak odjedeme. Pěkné počasí v sobotu a spoustu hub v okolí jsme náležitě vychutnali a i začátek závodu byl slibný. Po hodině /v logu 90QSO/ jsme si ani nevšimli /na pracovišti nemáme okna/, že se zatáhlo a venku zuří bouřka. Teprve po obrovské ráně a zásahu bleskem někde v okolí vše ztichlo a šla se hledat příčina. Ze 4 samostatných antén fungovala jen jedna /7el ve 3 metrech nad zemí/. Přestože stále  pršelo a v  silném větru se po 2 hodinách  podařilo objevit a odstranit závady na dalším systému. Bohužel naše nejlepší anténa /19el v padesáti metrech/ zůstala do konce mimo provoz a i další anténa /11el./ fungovala jen občas. Po této neplánované odstávce se tedy začalo znovu. Kupodivu spojení přibývala i se zbylými anténami /1x 7el a 1x 9el /.  Ráno nás posílil ještě Martin OK1HGM a po poledni se situace s počasím opakovala. Hromy, blesky a hlavně výpadek elektřiny nás donutil opustit tento závod asi hodinu a půl před koncem. V logu je přesto pěkných 763 QSO při průměru 360km. Podmínky se u nás nejevily nijak vylepšené a skedy se stanicemi ze severu a severovýchodu zůstaly bez QSO. Potěšilo snad jen 15 QSO do YU s ODX 929km /YU1AXY/ a v poslední době nezvyklých 47 QSO do SP/dále pracováno 307xDL,  152xOK, 20xPA,  35xOM,  23xS5,  31xI,   30x9A,  19xHG, 3xUR,  21xOE,  13xHB,  11xOZ,  7xSM,  4x E7,  11xF,   7xON,  4xG,   1xYO  a 1xLY/. Asi nás volalo i více stanic, ale při sytému 2-3 nezávislých antén se hůře poslouchalo.  Rušení v sobotu u nás v normě  a v neděli se objevilo brutální QRM, akorát nebyl čas zkoumat odkud. Díky všem za zavolání  a body. V prozatímním hodnocení jsme přes trable na příjemném 4. místě. Štěstí přálo především OL9W,  která byla chvíli  v   duktu na sever a dokázala toho využít. Congrats.

Josef OK1ES
4.místo v OK.


UHF Contest 2014

UHF 2014 na Lesné JO60RN. Pokračovalo odstraňování závad po zásahu bleskem při VHF contestu a tak zůstalo v provozu pouze pásmo 9cm, kde se podařila NEW ONE – po povolení tohoto pásma v Maďarsku se udělal HA8V – 641km, což je zatím ODX z Lesné, ale jinak se moc nezávodilo. Na MW pracovišti to odnesly  vstupy zařízení na 6cm a 24GHz, síťová karta v PC,  router, přepínací relé a kdoví co se ještě najde. Počasí v Krušných horách – tradiční ,,deka,, tj nacucaná mlha s větrem a bídné podmínky, takže se rozdalo jen pár bodů a demontovalo vše před před zimou. Na  kopci zastavili:  OK1DSX, OK1HGM, OK1RI a pomáhali s opravami OK1JKT, OK1FRI a OK1ES.
2.místo v OK na 9cm.


A1 contest 2014

A1 contest 2014 z Lesné JO60RN. Zvolili jsme si netradiční značku OL90OK opěvující první zahraniční QSO z Československa v roce 1924.
Závod provázelo v Krušných horách neskutečné pěkné počasí se sluníčkem a teplotou dosahující ke 20st. s inverzí, která byla viditelná pod náma. Až v neděli před koncem závodu se objevil mírný studenější větřík. Možná i toto luxusní počasí vylákalo nahoru zatím nejobsazenější závod letošního roku. Nahoře se sešli OK1DTC, OK1HGM, OK1JKT, OK1ES, OK1DSX a krátce i OK1FRI, OK1VVT a OK1VCO. Kontrola pracoviště nevykazovala žádnou závadu a tak jsme po kontrole majáků konstatovali standardní podmínky. Zahájením závodu ale total QRM a jakoby otupěly všechny 4 nezávislé antény. /Tento efekt sleduji už delší dobu/. Proto spojení moc nepřibývala a velice nízký průměr km dal spolehlivý náskok konkurenci, což se nepodařilo do konce závodu dohnat. Nad ránem jsme řešili  závadu na jednom anténím systému a propojce rádio-transvertor. Potom to vypadlo chvíli lépe a poměrně rychle narostl i průměr na konečných 330km/QSO. Na pásmu úplně chyběly stanice ze severu a i na východ skedy o QSO nepřinesly žádný efekt. Pokaždé stanice psaly, že nás slyší, ale u nás ani ťuk. Taktéž několikeré pokusy s LA0BY nevyšly. Pokaždé nás stabilně poslouchal, ale my neslyšeli ani náznak signálu. To platilo i u dalších stanic z S5 nebo 9A se žádostma o skedy. Téměř všichni nás slyší spolehlivě,  ale my nečteme. Takže jsme se nakonec doplížili na konečných 444QSO s několika dably. ODXem se nakonec stal G4ZTR půl hodiny před koncem závodu na vzdálenost 889km. Pro úplnost  pracováno:  194xDL,  101xOK,  15xI,    8xF,   27xOM,   17xSP,  5xON,  8xHB,  4xPA,   16xHG,  7xOE,  12xS5,  10x9A,  5xYU,  1xSM,  4x E7,  1Xoz,  1xG. Děkujeme všem za zavolání a naslyšenou v roce 2015. Díky Karlovi máme i nějakou fotku, která je v rubrice history na konci ve fotogalerii.
8.místo v OK.