VHF 2013

2. subregionální závod 2013

2.Subregionál 2013 u OL4A. Sešli jsme se až v sobotu dopoledne v komorní sestavě OK1DSX, OK1ES, OK1DTC a OK1HGM. Odpoledne dorazila i další technická podpora OK1TT, OK1VCO, OK1FRI a OK1CF. Takže se plány na tento závod dostaly do úrovně teorie a diskuze co dál. Velitel prohlásil, že bychom se do budoucna měli více věnovat vyšším pásmům a 2m nechat v jednoduché variantě, bez větších systémů, což jsme nadšeně podpořili. V sobotu se stihly nainstalovat 3 antény na 2m a postavit pracoviště pro 6 a 1,5cm. Na 2m se nepodařilo zprovoznit setup a tak závodil vlastně jen Josef na mikrovlnách. Počasí typické krušnohorské – chladno a přehnaly se přes nás dvě intenzívní bouřky s lijákem. V pásmu 6cm i přes nepřízeň počasí padl český rekord v počtu spojení a v logu se nakonec usídlilo pěkných 31QSO s ODX 668km do PA6NL./Překonání minuloročního rekordu se 30QSO na tomto pásmu/. Jinak každé spojení byl boj propašovat signál přes hradbu vysoké oblačnosti a vůbec přesvědčit stanice, aby toto pásmo vůbec zkusili, pokud už mají zařízení zapnuté. Navíc se ve směru, pravděpodobně od místního TV vysílače, objevilo brutální datové QRM v úzkém segmentu po celém pásmu ve velmi výživném směru do HA a S5 +9A. Takže se odsud už slabé signály nedaří dešifrovat. V pásmu 24GHz byly rozdány body za 7QSO a pokusy o delší QSO skončily neúspěchem. Pěkně byl místy slyšet i RS, ale žádné QSO přes něj nebylo úspěšné. Závod ukončen 2 hodiny před koncem s příchodem další oblačnosti. Díky všem za trpělivost při spojení.
Josef OK1ES.

1.místo v OK na 6cm
3.místo v OK na 1,5cm.
4.místo v OK.


Polní den 2013

PD 2013 u OL4A. Na závod jsme se sešli už v pátek a proběhly demontáže poškozených antén na 2m. V sobotu se potom dokončila montáž všech 4 anténních systémů a začalo se zprovozněním setupu. Bohužel se toto podařilo až po začátku závodu a po slibném rozjezdu Vaška OK1VVT se navečer vyskytla závada v seqenceru, kterou se nepodařilo odstranit a bylo po závodění, čehož jsme potom litovali.  Byly totiž vylepšené podmínky na sever a západ, které jsme nestihli využít.  Na kótě jsme se sešli, OK1DTC, OK1HGM, OK1DSX, OK1VVT, OK1XWG, OK1VCO, OK1JKT a OK1ES. V přiložené galerii jsou fotografie od Jardy OK1DSX, zváště pohled na QTH z výšky necelých 50m!

23.místo v OK na 2m


A1 contest 2013

A1 contest 2013 z Krušných hor u OL4A z JO60RN. Počasí tradiční ,,krušnorské,, tj. mlha, déšť, silný vítr a zima. Sešli jsme se ve složení Karel OK1JKT, Jarda OK1DSX, Martin OK1HGM a Josef OK1ES. Už v pátek jsme odstranili závady na systému 4 nezávislých antén a tak očekávali pěkný závod. Slavnostní ,,výkop,, provedl Martin a hned po začátku bylo jasno, že něco není dobře. Ze 4 systémů pracoval jen jeden a občas i druhý a tak se po celý závod jelo prakticky na jednu 19el anténu. Podobný problém jsme měli už v minulé roce. Navíc se v neděli brzo ráno odporoučel koncový stupeň a tak jsme závod dojeli jen na budič. Nejhorší ale byl příšerný, humus,, na pásmu, který produkovali tradičně DF0MTL /od nás ve vzdálenosti 88km/ a nově i DL0XM ve vzdálenosti 95km. U MTL to byl klíčovaný šum v síle +30dB stabilně po celém pásmu a XM k tomu přidali spletry a několik parazitních signálů na pásmu. Ani některé OK stanice nebyly bez vad, ale na ty naše sousedy neměly. Nebylo se kam odsměrovat ani utéct a tak jsme trpěli žádostma o sked, kdy nás slabé stanice volaly a my byli totálně hluší. Myslím, že jsme v tomto prostředí dosáhli maxima a 456 QSO s průměrem kolem 350km je asi vše co se dalo u nás vytěžit. Pokud by vše fungovalo, určitě by hranice 500QSO /což se z našeho QTH dá v tomto závodně reálně dělat/ byla pokořena. Prostě to bylo utrpení a nechtěli jsme to vzdát. Žádné zlepšené podmínky jsme nezaznamenali a tak ODX – G4CDN těší. Lépe to fungovalo tradičně na jih a úplně chyběly stanice ze severu 2xSM a 1xOZ – pro nás je zklamáním. Dále pracováno: 200xDL, 90xOK, 26xOM, 25xS5, 24xHG, 17x9A, 15xI, 11xYU, 10xSP, 7xF, 7xOE, 6xHB, 4xON, 2xPA, 2x E7, 2xUR, 1xYO a 1xUA2. Děkujeme všem za body a trpělivost. Hodně potěšila včera slova Karla OK1CD, který v Praze hodnotil, že jsme měli absolutně nejlepší klíčování a signál. Na obrázku Martin OK1HGM v závodní euforii.

martinol4a.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. místo v OK a 11. v EU